• 021-88871145
  • info@chelikdoor.com

چوب صنعت چلیک/ مقالات / HDF چیست


اچ دی اف (HDF) مخفف واژه High Density Fiberboard  است که جزء فرآورده های چوبی محسوب می شود. HDF  نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می گردد. چگالی آن بیش از ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

HDF  در صنعت درب به سه صورت مورد استفاده قرار می گیرد:

الف) HDFبه صورت ورق مسطح

این ورق ها دارای ضخامت 3میلی متر می باشند که در حین تولید به وسیله غلطک شیارهای مشابه طرح چوب بر روی آن ایجاد می شود و درنهایت بر روی آن یک لایه آستر سفید پاشیده می شود.

امکان ایجاد طرح های متنوع و نامحدود به وسیله دستگاه CNC روی این ورق وجود دارد.

 ب)HDF  های قالب گیری شده

در این روش HDF به شکل خاصی که در پرس به آن داده می شود تولید شده و همانند روش قبل روی آن شیارهای طرح چوب ایجاد می شود این ورق ها با ضخامت 3 میلی متر و تقریبا در طرح 6 طرح مختلف و جود دارد.

ورق های HDF قابلیت رنگ پذیری دارند.رنگ شده درب های HDF از زیبایی خاصی برخوردارند.

پ) HDF های روکش شده(PVC,HPL )

ورق های  HDFرا می توان با روکش های ملامینه HPL روکش کرد همچنین این محصول را می توان به وسیله پرس ممبران روکش PVC کرد.

درب HDFبرای چه فضاهایی مناسب است؟

 استفاده  از دربHDF بیشتر برای اطاق خواب و سرویس های بهداشتی می باشد اما به واسطه چگالی بالای ورق HDF واستحکام خوب آن می توان از درب HDF  برای درب  ورودی آپارتمان ها نیز استفاده کرد .البته پیشنهاد می شود در صورت استفاده از ورق مسطح برای درب ورودی دو ورق 3میل  HDF  روی هم پرس شود.انجام این کار باعث می شود هم استحکام درب HDF به میزان قابل توجهی بالا بود هم عمق شیار های CNC نیز افزایش یابد که به زیبایی کار می افزاید.

با توجه به قیمت مناسب و استحکام بالا استفاده از درب HDF در ساختمان ها  طی 10 سال اخیر بسیار زیاد شده( مخصوصا دربHDF قاب دار) است و همین امر باعث شده مصرف کننده های نهایی به دنبال درب های جدید تری باشند هر چند بعضی از این درب ها عمر مفید کمتری دارند .لذا برای ایجاد تنوع می توان با استفاده از ورق های مسطح  و استفاده از دستگاه CNC می توان تنوع طرح درب HDF  را نامحدود و مطابق با هر سلیقه ای ارائه داد.

چوب صنعت چلیک علاوه بر ارائه مدل های متنوع درب ضد سرقت ، مدل های متنوع و جدید درب داخلی را نیز به مشتریان خود ارائه می دهد.